![]() ![]() |
Tato sekce byla navštívena 627x upraveno: 19.12.2004, 22:41:32 |
|||||||||||||
Co a k čemu je CalmCube?
Toto všechno s použitím CalmCube zcela odpadá. Administrace obsahu webu už nemůže být jednodušší - chcete-li například přidat novou fotografii do galerie, stačí se přihlásit pod zvoleným uživatelským jménem a heslem, zadat název a popis obrázku, zvolit kategorii, nastavit několik upřesňujících prvků (např. možnost psát k tomuto obrázku komentáře uživateli) a stisknout tlačítko uložit... O zbytek se již postará redakční systém CalmCube. Prakticky vše, co momentálně vidíte, je ukázka jeho schopností - celý tento web běží v systému CalmCube a neobsahuje žádné další podpůrné prvky.
Vše, co lze od redakčního systému očekávat:
Napsat si vlastní redakční systém jsem se rozhodl proto, že mi nevyhovoval žádný, který je na internetu k dispozici. Otrávila mě zbytečná nabubřelost jiných redakčních systémů, složitá konfigurace, přílišná zátěž serveru a absence prvků, které jsem si na vlastním webu přál mít. Zde jsou přednosti publikačního systému CalmCube: Je skladný Je rychlý Je rozšiřitelný Je nenáročný a jednoduchý na pochopení Je uživatelsky přívětivý CalmCube také inteligentně volí možnosti zobrazení; pokud u článku nejsou žádné komentáře, nenabídne jejich prohlížení jako jiné systémy, také se nedočkáte něčeho jako "1 komentářů". Zakáže-li administrátor přidávání komentářů, místo formuláře pro psaní komentáře se zobrazí upozornění o této skutečnosti. Systém dynamicky reaguje na zvolené nastavení a podle toho volí, co se má zobrazovat návštěvníkům. Účelem bylo eliminovat strojovitý výstup a působit přirozeně. Je vzhledově variabilní a efektní Je vstřícný vůči zahraničním uživatelům Je nezapomnětlivý Je sdílný administrátorovi Administrátor má přehled, za jakých vyhledávačů čtenáři chodí a na jakou vyhledávací frázi se k webu dostali, kromě standardního zobrazení IP adresy a DNS záznamů návštěvníků administrátor vidí informace o použitém operačním systému, prohlížeči a časovém rozpisu návštěv. Tyto údaje se zobrazují také při administraci příspěvků a komentářů uživatelů, takže lze jednoduše vypozorovat, zda někdo přispívá pod více jmény a v případě nevhodného chování návštěvníkovi zakázat přístup. Stačí v administrační sekci u příslušného příspěvku kliknout na tlačítko Ban a uživatel s tímto IP se na stránky nijak nepřipojí. Stejně jednoduše lze i pozastavit web (např. kvůli údržbě) se zobrazením volitelné zprávy všem příchozím uživatelům. Je interaktivní Administrátor může volit mezi několika typy zobrazení jednotlivých částí webu, například odkazy lze zobrazit všechny pod sebou nebo rozdělené na kategorie, v Galerii lze každé sekci zvlášť přiřadit vlastní typ zobrazení, takže například sekce s fotografiemi z výletu může obsahovat pouze náhledy obrázků směřujících na jejich plné verze a sekce s 3D grafikou bude obsahovat u každého náhledu také popis a detailní informace. Pokud chce mít administrátor plnou kontrolu nad vstupy čtenářů, zapne volbu schvalování příspěvků a žádný ze zaslaných komentářů se na webu nezobrazí, dokud ho administrátor jedním kliknutím neschválí (nebo nesmaže / nezedituje). Pomocí volby "zasílat příspěvky emailem" bude každý nový příspěvek zaslán administrátorovi emailem, takže bude mít neustálý přehled o tom, co se na jeho webu děje. Je časově předvídavý
CalmCube není komerční aplikace ani freeware. Byl vytvořen pro mé potřeby a pro weby, jimž jsem autorem a jejichž údržba by měla být jednoduchá. Rozhodně se však nejedná o uzavřený systém pro hrstku vyvolených, jeho nasazení plánuji pro mnoho webových stránek, jejichž majitelé vyžadují pokročilé možnosti správy obsahu a jednoduché rozhraní, k jehož obsluze nejsou potřeba větší než základní znalosti práce s počítačem, účelem bylo, aby stránky mohla spravovat například i sekretářka. Možnosti využití jsou velmi velké, což rád dokážu nasazením CalmCube na tomto webu (který na CalmCube také plně běží, i když některé pokročilé funkce nevyužívá a jsou vypnuty). V budoucnu se zde objeví také reference na weby využívající tento redakční systém.
Systém CalmCube je zcela původním dílem Michala Škrabálka, které je založeno na jádru systému naprogramovaném Martinem Veverkou (který svou bohatou praxi s PHP a mySQL zužitkoval například v portálu webových služeb NE-e.net). V době, kdy tento web vznikl, jsem o PHP příliš nevěděl, a Martin mi pomohl vytvořit základní engine těchto stránek. Bylo možno přispívat do knihy návštěv, číst články a evidovat počty přístupů. V průběhu času jsem si uvědomil potenciál PHP a mySQL řešení a web neustále doplňoval (s vydatnou Martinovou pomocí) o nové funkce a možnosti, které se v původním jednoduchém systému nenacházely. Tak postupem času přibyly možnosti komentování článků, Galerie a spoustu dalších sekcí. Veškerá údržba však nebyla příliš pohodlná (oproti html se však i tak jednalo o úplně jiné možnosti), a tak jsem se rozhodl naprogramovat také komplexní administrační rozhraní, díky kterému je možno veškerou administraci provádět online bez nutnosti ručního zásahu do databáze či PHP enginu. Jazykové mutace CalmCube a korektury překladů mají na svědomí Martin Valent (korektura slovenštiny a angličtiny), Radovan Kríž (překlad textů do angličtiny), Radax (překlad textů do angličtiny) a Martin Bórik (korektura slovenštiny).
Vzhledem k tomu, že je systém CalmCube mladý, jeho vývoj neustále pokračuje a dochází ke kontinuálnímu vylepšování. V pravé části této stránky naleznete seznam posledních změn a nejnovější informace týkající se CalmCube. Zatím zde nejsou prezentovány screenshoty ani jiné ukázky, ty jsou však v přípravě včetně online demoverze systému, ve které bude možno všechny funkce vyzkoušet.
Changelist (otevřít do nového okna)
Martin Bórik | , | http://www.djb-studios.com | Košice | 02.12.2004, 14:25:06 _____ Mistr Fána | , | http://www.gymsos-upice.cz | Havlovice | 05.12.2004, 21:36:49 _____ |
![]() Možnost vytváření podsekcí v galerii. 27.11.2004 22:40 Restrukturalizace kódu hlavních sekcí pro jejich jednodušší administraci. Možnost povolit komentáře i k jednotlivým sekcím webu (např. Info). Možnost povolit systém revizí (zobrazení času poslední změny textu či článku) Zmenšení jazykových balíčků přesunutím jejich částí přímo do databáze Další optimalizace pro vyhledávače - články mohou v odkazu místo ID obsahovat název (např. ?face=nazevclanku)
Založen changelist doplněný o opravy (opravy nebudou uváděny tomto sloupci). V zápatí každé stránky se zobrazuje verze CalmCube usnadňující přehled o možnostech na stránkách.
Optimalizace pro vyhledávače a zvýšení přehlednosti - každá stránka má vlastní a konkrétní titulek místo původního obecného. V galerii a zajímavostech jsou nyní komentáře řazeny od nejstaršího po nejnovější (zlepší se kontinuita komentářů).
Možnost nastavení pořadí jednotlivým sekcím v Galerii a Odkazech. Bezpečnější přihlašování a šifrování citlivých údajů v databázi. Snadnější odpovídání administrátorem na komentáře uživatelů. Správa obrázků k zajímavostem.
Možnost přidávání odkazů čtenářem a komentářů k odkazům. Stránkování Galerie. Grafické vylepšení tlačítek. Rozdělení dlouhých Aktualit a Zajímavostí na úvodní stránce. Inteligentnější skloňování a zobrazení informací. Lepší optimalizace pro alternativní prohlížeče. Možnost přidávat obrázky k Zajímavostem. Plánování aktualit, obrázků a zajímavostí, je možno zajistit, aby se tyto publikovaly v administrátorem nastavené datum a čas. Možnost strukturovaného zobrazení odkazů a sekcí v Galerii.
Spuštění systému CalmCube ve verzi 1.0. ![]() |